Jazyková mutace: Čeština| Slovenština
Měna: |
 • Holičství
 • Magazín

Tajemství a historie deodorantu

  Vynález prvního deodorantu se datuje do roku 1888, avšak něco jako deodorant znali už staří Egypťané. Již po staletí se bezpočet lidských generací snaží tělesný pach maskovat a naše pokusy o to se pohybovaly od nápaditých po bizární.

   

  Všechny lidské bytosti se potí, jakkoli pot sám o sobě téměř nepáchne a nepříjemný zápach, se kterým se všichni potýkáme, je výsledkem rozkladu bílkovin bakteriemi na hlučné kyseliny. Pocení produkují ekrinní žlázy, které se nacházejí po celém našem těle ve spodní vrstvě kůže, nazývané dermis a které uvolňují pot přímo na povrch naší kůže. Když se pot odpaří, funguje jako chladicí mechanismus, který reguluje tělesnou teplotu. Má vysoký obsah soli, který je pro bakterie obtížné rozložit, a proto není nijak zvlášť zapáchající. Apokrinní žlázy, které se nacházejí v omezených oblastech těla, jako jsou podpaží, však uvolňují pot nejen při zvyšování teploty, ale i ve stresu. Tento pot má vysoký obsah bílkovin, a když ho bakterie rozloží, vytváří charakteristický a nepříjemně štiplavý zápach.

  I když Starověcí lidé tomuto vědeckému vysvětlení možná nerozuměli, snažili se maskovat svůj tělesný pach. Egypťané a Řekové se často koupali ve vodě hojně vonící vonnými oleji, nanášeli si na tělo aromatické oleje a k provonění vzduchu používali kadidlo. Řecký básník Homer dokonce zašel tak daleko, že navrhl, že dobrý hostitel by měl svým hostům nabídnout koupele a aromatické oleje hned po příjezdu. Římané byli stejně vybíraví, a kromě častého koupání si namočili oděvy do parfému a dokonce zašli tak daleko, že provoněli své koně a domácí mazlíčky.

  Kromě překrývajících se vonných látek, používali Starověcí lidé také značnou vynalézavost při navrhování sladce vonících receptur a vytvářeli směsi pštrosích vajec, želvovin a žlučníků, aby zamaskovali svůj tělesný pach. Vyráběli také sladce vonící balzámy na bázi oleje, které obsahovaly přírodní přísady, jako je skořice, citronová tráva, lilie, růže, myrha, kardamom a kasie. Ve 13. století chemici ovládli umění destilace k extrakci esenciálních olejů z přírodních produktů, jako jsou květiny a koření. Tyto oleje se dalo vylepšit čerstvými bylinkami a poté kombinovat s alkoholem, aby se vytvořil stabilní a trvanlivější parfém, který se poté použil k provonění těla a zamaskování jakýchkoli nepříjemných pachů.

  Zatímco se Starověcí lidé pokoušeli zmírnit svůj tělesný pach relativně dobrou hygienou a pravidelným koupáním, jejich současníci v Evropě věřili, že koupání je nebezpečné a že ohrožuje jejich zdraví. V 15. a 16. století prosazovali významní vědci nepodloženou teorii, že voda změkčuje pokožku a otevírá póry, čímž oslabuje maso a vystavuje tělo infekci. Takový byl strach z rizika vody, že koupání často předcházela speciální opatření, jako bylo pomazání těla voděodolným olejem a zabalení do vonné látky před ponořením do koupele. Pravidelné koupání bylo ve všech třídách vzácnou událostí a říká se, že katoličtí kněží často nasadili kadidelnice dávkující kadidlo s velkým nadšením, protože silná vůně maskovala nepříjemný zápach, který vycházel ze shromážděného sboru.

  Ale ve stále více přeplněných městech viktoriánské éry se vnímání změnilo a čistota, jako dobré mravy, byla považována za znak postavení a slušnosti, zatímco špína a špatná hygiena byly považovány za morálně zavrženíhodné a nebezpečné. Angličané, kteří se často vydávali na cesty po Evropě s cestujícími koupelemi a zásobami mýdla, začínali být považováni za notoricky vybíravé. Mýdlo se vyrábělo v Anglii v průmyslovém měřítku a názvy domácností jako „Pears“ a „Wright’s Coal Tar“ patří do viktoriánské éry. Karbolické mýdlo, propagované jako „dezinfekční“, bylo vyráběno pro masy a bylo používáno ke sterilizaci a deodorizaci domů a oblečení. Na druhém konci stupnice specializované dílny používaly parfémy k výrobě vonných, vysoce kvalitních mýdel, která byla vyvážena do celého světa.

  Během tohoto období se gentleman mohl pravidelně koupat, používat parfémované mýdlo a oblékat se do oblečení, které bylo vypráno pomocí nově účinných mýdel a pracích prostředků. Tato rutina ušla dlouhou cestu k eliminaci jakýchkoli nepříjemných tělesných pachů, a kromě toho samozřejmě mohl použít příjemně vonící kolínskou vodu, jako je West Indian Limes, kterou pro soud královny Viktorie zformulovala společnost Truefitt & Hill, nebo kolínskou vodu s názvem 1805, původně formulovanou pro viktoriánského premiéra Lorda Palmerstona pod názvem Palmerston Bouquet.

  Ti, kteří si nemohli dovolit dražší a rafinovanější kolínské vody, liberálně využili bobkový rum. Námořníci v 16. století zjistili, že bobkové listy ze Západní Indie představují účinný způsob maskování tělesných pachů, což bylo obzvláště důležité a zvláště vítané v uzavřených námořních prostorách. Zpočátku si jednoduše potírali suché listy na těle a na kůži jim zanechávaly voňavý olej, nicméně podnikavého námořníka napadlo namočit bobkové listy do jiného karibského produktu, rumu, což byl kvašený alkoholický nápoj vyrobený z melasy. Ostrované vzali tento základní recept a přidali voňavé karibské koření, jako je hřebíček a skořici, a vytvořili levnou kolínskou vodu, která si brzy získala takovou celosvětovou popularitu, že byla vyvezena do celého světa jako nepostradatelný kosmetický výrobek.

  První komerční deodorant byl vyvinut ve Philadelphii v roce 1888 a dostal jméno „Mum“ (Mamka), který si nechala patentovat Edna Murpheyová. Hustý a voskový krém, který zanechal na oděvu mastné zbytky, se přesto ukázal jako populární a následovalo mnoho zdokonalení. První deodorant zaměřený na muže, Top-Flite, se objevil v Americe v roce 1935. Inzerenti hráli na mužské nejistoty, což znamenalo, že nepříjemné tělesné pachy by ohrozily kariéru a bránily materiálnímu úspěchu. Nevyhnutelně se deodorant postupně stal nezbytnou součástí pánské hygienické rutiny a následovaly rafinovanější vzorce, které se nakonec vyvinuly do sofistikovaných produktů, které jsou dnes k dispozici, jako je Deodorant od Truefitt & Hill.

  Tento vysoce sofistikovaný produkt je pečlivě formulován tak, aby neobsahoval hliník a parabeny, a kombinuje řadu přirozeně se vyskytujících procesů a účinně tak eliminuje tělesný pach, nikoli jej pouze maskuje. Deodorant od Truefitt & Hill si získal zasloužené pokračování jako hlavní součást denní rutiny každého gentlemana a stal se trvale oblíbeným. Jeho čistá, roll-on aplikace zajistí pocit svěžesti a jeho neutrální vůně, která se zpočátku otevírá jemnými tóny santalového dřeva, umožní pohodlné používání deodorantu v tandemu s jakýmkoli výběrem kolínské vody.

  Když si sbalíte nepostradatelný Gentleman’s Deodorant do posilovny nebo toaletní tašky nebo budete uvažovat o použití této každodenní potřeby, můžete dobře reflektovat, jak daleko jsme se všichni dostali od pštrosích vajec a želvoviny!

  E-Shop na míru - Foxmate.cz